Program: Prodavač - JMO

Trajanje: 3 godine
Broj učenika 2013./14.: 28

Nastavni predmeti značajni za upis: hrvatski jezik, prvi strani jezik, matematika

Obrazovanje traje 3 godine, nakon čega je moguće zapošljavanje i specijalizacija te nastavak školovanja.

Opis zanimanja – programa: Prodavač

Posao prodavača podrazumijeva maloprodaju i/ili veleprodaju robe te savjetovanje kupaca o kupovini. Može raditi u velikim trgovačkim sustavima, na specijaliziranim odjelima ili u malim trgovačkim društvima. Prodavač prodaje robu te savjetuje kupce o kupovini iste. Pruža informacije o proizvodu koji prodaje te upoznaje kupce s prednostima i nedostacima proizvoda. Također prikuplja informacije o željama i potrebama kupaca te s njima upoznaje trgovačkog poslovođu, kako bi nabavljali robu sukladno potrebama kupaca. Po preuzimanju primljene robe, robu treba pregledati, prepakirati, pripremiti za skladištenje ili prodaju te naznačiti odgovarajuće cijene. Posao uključuje i obračun prodane robe, brigu o blagajni, vođenje evidencije naručene, primljene i prodane robe. Za obavljanje navedenih poslova potrebne su razvijene komunikacijske vještine, snalažljivost, spretnost te dobro snalaženje u računskim operacijama. Zbog različitih uvjeta rada na različitim radnim mjestima, ovisno o tipu trgovine, organizaciji i veličini, poželjno je da prodavač bude urednog zdravstvenog stanja. Bolesti koštano-mišićnog sustava te oštećenja vida i sluha mogu biti prepreka za obavljanje ovog zanimanja.

Poželjne psihofizičke osobine: ljubaznost, otvorenost, odgovornost, poštenje, strpljivost, spremnost na uslugu, urednost.

Kontraindikacije: kronična plućna i kožna oboljenja, alergije, spuštena stopala (koja se ne daju ispraviti nošenjem uložaka), proširene vene, urođeno iščašenje kukova, teži deformiteti ruku i nogu, nesposobnost razlikovanja boja, nagluhost, govorne mane.

Način obrazovanja:

• Jedinstveni model obrazovanja kod kojeg opće obrazovne predmete i stručno teorijski dio naukovanja izvodi škola, a praktični dio naukovanja licencirana obrtnička ili druga radionica. Po završetku naukovanja naučnik polaže pomoćnički ispit koji je državno priznat i stječe zvanje kvalificiranog radnika.
  • Nakon tri godine radnog iskustva u zanimanju moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.

Nastavni program se ostvaruje kroz teorijsku nastavu u školi te praktičnu nastavu u prodavaonicama.