Program: Vodoinstalater - JMO

Trajanje: 3 godine
Broj učenika 2013./14.: 9

Nastavni predmeti značajni za upis: hrvatski jezik, prvi strani jezik, matematika

Za upis u program potrebno je dostaviti:

- potvrdu obiteljskog liječnika ili liječnika školske medicine o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za odabrani obrazovni program

Nakon objavljene konačne ljestvice poretka dostaviti:

- zdravstvenu svjedodžbu specijaliste medicine rada (o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za upis ovog zanimanja)

- ugovor o naukovanju

Opis zanimanja – programa:

Izrađuje, montira i popravlja elemente instalacija i uređaja koji omogućavaju siguran dotok vode od glavnog voda do trošila. Vodoinstalater radi na izradi i pripremi elemenata instalacija i uređaja za ugradnju, obavlja pripremne radove na objektu za izvođenje vodovodnih instalacija, poslove montaže i priključivanja sustava za pripremu tople vode, solarnih sustava, dezinfekcije mreže i spajanja cjevovoda za odvod otpadnih voda. Vrši ispitivanje i nadzor vodovodnih uređaja na nepropusnost, nadzire uređaje tijekom rada te radi na održavanju i čišćenju vodovodnih uređaja. Najčešće radi u zatvorenim ili poluzatvorenim prostorima, na novogradnjama i u nedovršenim objektima gdje je izložen promjenama temperature, vlazi, propuhu, neugodnim mirisima, te nečistoćama. Vodoinstalater u svom poslu prenosi terete, nosi ih na više katove, gura ih ili diže. Posao zahtijeva strpljivost, točnost, te sposobnost rješavanja tehničkih problema. Za obavljanje ovih poslova potrebno je uredno opće zdravstveno stanje, spretnost ruku i prstiju, dobra opća tjelesna pokretljivost, te uredan vid i sluh. Poslove vodoinstalatera ne mogu obavljati osobe koje imaju strah od visine, dubine, zatvorenog prostora ili su sklone nesvjestici i vrtoglavici, osobe kod kojih su prisutne bolesti mišića, zglobova i živaca ili boluju od težih kroničnih bolesti unutarnjih organa.

Zdravstvene kontraindikacije:

• Teže kronične bolesti unutarnjih organa, bolesti mišića, zglobova i živaca, koje ograničavaju pokretljivost tijela i udova, poremećaji vida i sluha, sklonost nesvjestici, vrtoglavica, epilepsija, strah od visine, dubine i zatvorenog prostora, emocionalna labilnost.

Način obrazovanja:

• Jedinstveni model obrazovanja kod kojeg opće obrazovne predmete i stručno teorijski dio naukovanja izvodi škola, a praktični dio naukovanja licencirana obrtnička ili druga radionica. Po završetku naukovanja naučnik polaže pomoćnički ispit koji je državno priznat i stječe zvanje kvalificiranog radnika.
  • Nakon tri godine radnog iskustva u zanimanju moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.