Program: Stolar - JMO

Trajanje: 3 godine
Broj učenika 2013./14.: 14

Nastavni predmeti značajni za upis: hrvatski jezik, prvi strani jezik, matematika

Za upis u program potrebno je dostaviti:

- potvrdu obiteljskog liječnika ili liječnika školske medicine o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za odabrani obrazovni program

Nakon objavljene konačne ljestvice poretka dostaviti:

- zdravstvenu svjedodžbu specijaliste medicine rada (o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za upis ovog zanimanja)

- ugovor o naukovanju

Opis zanimanja – programa: Stolar

Izrađuje, ugrađuje, postavlja, popravlja i održava masivni namještaj i građevnu stolariju (prozore, vrata, stubišta, ograde, krovne nadstrešnice i dr.). Također, oblaže stropove i podove te izrađuje pregradne stijene. Stolar može raditi i na restauraciji i rekonstrukciji namještaja ili se baviti oplemenjivanjem namještaja furnirom i letvicama. Posao stolara počinje zaprimanjem narudžbe, slijedi izrada nacrta i narudžbe svih potrebnih materijala. Stolar priprema strojeve i alate koje će koristiti tijekom svoga rada. Nakon potrebnih mjerenja i skiciranja slijedi obrada materijala (piljenje, blanjanje, izrada veza ili spojeva, glodanje, bušenje, dubljenje drva i izrada utora te struganje i brušenje). Nakon obrade materijala potrebno je spojiti sve dijelove nakon čega slijedi završna površinska obrada uz nanošenje zaštitnih sredstava, lakiranje, brušenje laka i poliranje. U radu koristi sljedeće alate i strojeve: pile, blanjalice, glodalice, bušilice, tokarilice, preše. Posao obavlja uglavnom u zatvorenim prostorima (tvorničke hale, obrtničke radionice), dok građevinski stolar radi i na otvorenom. U radu je izložen buci, prašini i opasnostima od ozljeda pa je za obavljanje navedenih poslova potreban zdrav mišićno-koštani i dišni sustav. Također je važna razvijena mikromotorika, sposobnost predočavanja i razumijevanja prostornih odnosa te dobra koordinacija vida i pokreta.

Zahtjevi zanimanja: veća tjelesna snaga, dobra spretnost i usklađenost pokreta ruku i prstiju, dobar vid i sluh, selektivna pažnja, istaknut smisao za oblikovanje.

Zdravstvene kontraindikacije: alergijske i kronične bolesti dišnog sustava, teže bolesti srca i krvožilnog sustava, oštećenje kralježnice, ruku i nogu, bolesti oka i oštećenja vida i sluha, epilepsija, sklonost nesvjestici, psihoze, jača emocionalna labilnost.

Način obrazovanja:

• Jedinstveni model obrazovanja kod kojeg opće obrazovne predmete i stručno teorijski dio naukovanja izvodi škola, a praktični dio naukovanja licencirana obrtnička ili druga radionica. Po završetku naukovanja naučnik polaže pomoćnički ispit koji je državno priznat i stječe zvanje kvalificiranog radnika.
  • Nakon tri godine radnog iskustva u zanimanju moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.