Program: Krojač - JMO

Trajanje: 3 godine
Broj učenika 2013./14.: 14

Opis zanimanja – programa: Krojač

Izrađuje odjeću i druge tekstilne proizvode od tkanina, pletiva ili vlaknastih materijala prema prethodno kreiranom modelu. Posao uključuje izradu kroja prema zadanim mjerama i modelu, odabir materijala, rezanje materijala prema kroju, sortiranje i pripremanje skrojenih dijelova, sastavljanje dijelova u konačni proizvod pomoću stroja za šivanje, stroja za porubljivanje i stroja za izradu rupica. Završne su faze prišivanje dugmadi te strojno ili ručno glačanje. Krojači mogu raditi u industrijskim postrojenjima ili obrtničkim radionicama. U obrtničkoj radionici djelatnik samostalno obavlja sve navedene poslove, te izrađuje odjeću prema željama i u skladu s mjerama naručitelja. U industriji je posao najčešće organiziran tako da se djelatnici specijaliziraju za pojedinu radnu operaciju ili skupinu radnih operacija. U obrtničkoj krojačkoj radionici je puno ručnog rada, dok u industriji prevladava rad na strojevima. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su oboljenja koštano-mišićnog sustava, teža oštećenja vida i neraspoznavanje boja te alergije na određene materijale i prašinu.

Zdravstvene kontraindikacije za zanimanje:

Alergija na prašinu i sirovinski sastav tkanine, oštećenje vida, astma i druge kronične bolesti dišnih organa.

Način obrazovanja:

• Jedinstveni model obrazovanja kod kojeg opće obrazovne predmete i stručno teorijski dio naukovanja izvodi škola, a praktični dio naukovanja licencirana obrtnička ili druga radionica. Po završetku naukovanja naučnik polaže pomoćnički ispit koji je državno priznat i stječe zvanje kvalificiranog radnika.
  • Nakon tri godine radnog iskustva u zanimanju moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.