Program: Bravar - JMO

Trajanje: 3 godine
Broj učenika 2013./14.: 9

Nastavni predmeti značajni za upis: hrvatski jezik, prvi strani jezik, matematika

Za upis u program potrebno je dostaviti:

- potvrdu obiteljskog liječnika ili liječnika školske medicine o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za odabrani obrazovni program

Nakon objavljene konačne ljestvice poretka dostaviti:

- zdravstvenu svjedodžbu specijaliste medicine rada (o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za upis ovog zanimanja)

- ugovor o naukovanju

Opis zanimanja – programa:

Bavi se proizvodnjom različitih ručnih alata, jednostavnijih dijelova strojeva, metalnih ograda, prozora, vrata, metalnog namještaja i drugih metalnih građevinskih elemenata. Po predloženom ili vlastitom nacrtu crta na odabranom materijalu oblike i mjere, koje potom ručno ili strojno izrezuje. Tako grubo oblikovane predmete oblikuje u finalne proizvode – piljenjem, bušenjem, rezanjem navoja, glodanjem, brušenjem, zakivanjem, zavarivanjem i drugim postupcima obrade te ih ugrađuje. Za obavljanje navedenih poslova potrebna je spretnost ruku, sposobnost prostornog predočavanja, smisao za rješavanje tehničkih problema. Velik dio posla obavlja stojeći, može biti izložen buci strojeva i metalnoj prašini. Pri radu postoji povećana mogućnost ozljeđivanja, osobito ruku i očiju. Nužno je strogo uvažavanje mjera zaštite na radu i korištenja zaštitnih sredstava – zaštitnih naočala, pregača, rukavica, posebnih zaštitnih cipela i sl. Pri obradi materijala treba biti precizan i točan. Kontraindikacije za obavljanje ovog zanimanja su kronične bolesti unutrašnjih organa (poput srčanih teškoća i bolesti dišnog sustava), oštećenja i bolesti vida, sluha, te mišićno-koštanog sustava.

Zdravstvene kontraindikacije:

epilepsija, teža oštećenja vida, teža oštećenja vestibularnog aparata, teža oštećenja lokomotornog sustava, alergija na ličilačke materijale

Način obrazovanja:

• Jedinstveni model obrazovanja kod kojeg opće obrazovne predmete i stručno teorijski dio naukovanja izvodi škola, a praktični dio naukovanja licencirana obrtnička ili druga radionica. Po završetku naukovanja naučnik polaže pomoćnički ispit koji je državno priznat i stječe zvanje kvalificiranog radnika.
  • Nakon tri godine radnog iskustva u zanimanju moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.