Program: Automehaničar - JMO

Trajanje: 3 godine
Broj učenika 2013./14.: 10

Nastavni predmeti značajni za upis: hrvatski jezik, prvi strani jezik, matematika

Za upis u program potrebno je dostaviti:

- potvrdu obiteljskog liječnika ili liječnika školske medicine o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za odabrani obrazovni program

Nakon objavljene konačne ljestvice poretka dostaviti:

- zdravstvenu svjedodžbu specijaliste medicine rada (o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za upis ovog zanimanja)

- ugovor o naukovanju

Opis zanimanja – programa:

Popravlja i održava motorna vozila u servisnim i remontnim radionicama, servisima proizvođača automobila i u obrtničkim radionicama. Glavni poslovi automehaničara su održavanje, popravci pojedinih sklopova i motora s unutarnjim izgaranjem i sustavom prijenosa snage, te generalni remonti vozila. Zamjenjuje, odnosno dopunjava odgovarajuće tekućine, kontrolira i podešava rad pojedinačnih mehanizama, izmjenjuje potrošene dijelove, zateže vijke i podmazuje pokretne dijelove. Automehaničar obavlja i poslove koji se odnose na djelomično održavanje karoserija, okvira i zaštitu od korozije te vrši ispitivanje motora s unutarnjim izgaranjem, kočionih uređaja, sustava paljenja i uređaja za pročišćavanje ispušnih plinova. Za obavljanje ovog posla potrebna je sposobnost razumijevanja mehaničkih odnosa, dobar vid i sluh, sposobnost razlikovanja boja, te prosječna spretnost ruku i prstiju. Zapreke za rad na poslovima automehaničara mogu biti alergije, epilepsija, bolesti dišnih organa te oboljenja kralježnice.

Zdravstvene kontraindikacije: teže bolesti mišićno-koštanog sustava i oštećenja perifernih živaca, alergijske i teže kronične bolesti dišnog sustava, oštećenja sluha, teže bolesti oka, bolesti kože.

Način obrazovanja:

• Jedinstveni model obrazovanja kod kojeg opće obrazovne predmete i stručno teorijski dio naukovanja izvodi škola, a praktični dio naukovanja licencirana obrtnička ili druga radionica. Po završetku naukovanja naučnik polaže pomoćnički ispit koji je državno priznat i stječe zvanje kvalificiranog radnika.
  • Nakon tri godine radnog iskustva u zanimanju moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.