Mogućnosti, a ne ograničenja!

U okviru aktivnosti projekta Mogućnosti, a ne ograničenja, koji je financiran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, unutar volonterskog programa za srednje škole Moj doprinos društvu jednakih mogućnosti,  3. travnja 2017. održana je treća razgovaraonica na temu Inkluzivno zapošljavanje.

Dr. sc. Daša Poredoš Lavor osmislila je predavanje, film i radionicu. Učenici su pažljivo slušali predavanje o inkluzivnom zapošljavanju kao i film s naglaskom na iskustva osoba sa zdravstvenim teškoćama i njihovim problemima pri zapošljavanju.

Zaposlenost ima dvostruko značenje - za pojedinca ono znači dohodak, unapređenje osobnih sposobnosti, zadovoljstvo radom i društveni status dok je za društvo zaposlenost glavni izvor bogatstva.

Učenici su saznali da i osobe s invaliditetom mogu biti vrlo aktivni članovi zajednice i da postoje radna mjesta na kojima mogu dati svoj doprinos. Iznimno je važno osobama s invaliditetom osigurati pravo na rad u skladu s njihovim mogućnostima i uključiti ih u zajedničke radne procese s ostalim ljudima očuvanih funkcionalnih mogućnosti, na način da ostvarimo inkluzivno zapošljavanje.

Na kraju je slijedila radionica u kojoj su učenici aktivno sudjelovali u zadatcima osmišljavanja radnih mjesta za osobe s invaliditetom.

Nakon provedenih aktivnosti i radionice, nadam se da će učenici ponijeti ove spoznaje i iskustva u svijet rada, a time češće pružiti šansu i podršku osobama sa zdravstvenim teškoćama na njihovom putu k zaposlenju.

Slavica Čar, pedagoginja

objavio: ANDREA BABIĆ   datum: 17. 4. 2017.