U borbi protiv nasilja

Profesori i učenici naše škole u petak 17. veljače po treći su put povodom obilježavanja Dana ružičastih majici i kampanje Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama održali prigodan program u predvorju škole. Pjesmom, recitacijama i plesom podržali su važnost obilježavanja tih dvaju svjetskih kampanja. Koordinatorice programa bile su profesorice Željka Pugelnik Vuković, Helena Vori i Danijela Pauković.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Cilj obilježavanja akcije One bilion rising kao najveće svjetske kampanje protiv nasilja nad ženama je pokazati zajedništvo, predanost i solidarnost s borbom protiv nasilja te upozoriti na njegove pogubne posljedice. Milijarda ustaje je akt solidarnosti koji demonstrira zajedništvo ženske borbe protiv nasilja i nepravde nad milijunima zlostavljanih, pretučenih, prisilno udanih, obrezanih, silovanih, ekonomski obezvrijeđenih i prodanih žena.

Barbara Bajzek, 1.g (tekst)

Nika Sogonić, 1.g (foto)

objavio: ANDREA BABIĆ   datum: 19. 2. 2017.