Delegacija grada Mengena u našoj školi

18. listopada 2016. Srednju školu Novska posjetila je delegacija Mengena iz Njemačke, gradonačelnik Stefan Bubeck, zatim vijećnici Anna Elisabeth Reck, Bernhard Kugler, Hans-Dieter Offner te Jennifer Kuhlmann, novinarka dnevnih novina Schwäbische Zeitung

Dočekala ih je ravnateljica Nikolina Fijačko Filipović s profesoricama Ivanom Kačavendom i Danijelom Pauković. U školskoj su knjižnici poslušali predavanje prof. Kačavende koja ih je upoznala s našim sustavom obrazovanja. Između ostalog, spomenula je i informacije o trajanju osnovnoškolskog obrazovanja, smjerova koji se u našoj školi mogu upisati, njihovo trajanje te ponešto o svakome smjeru. Predstavljeni su i radovi stolara te mnogi projekti u kojima sudjelujemo. Neki od njih su Pink shirt day (Dan ružičastih majica), Euroškola (osvojeno 2. mjesto), E-twinning, Utrka solarnih automobila... Pogledali su i kratki film o smjeru prodavač.

Nakon prezentacije imali su brojna pitanja, a najviše ih je zanimala državna matura, broj učenika, tko određuje broj upisnih mjesta te kolika je zainteresiranost učenika za određene smjerove. Obišli su i prostor škole gdje su mogli vidjeti i čuti nešto više o izloženim filatelističkim radovima, referatima o Nikoli Tesli i saznati koja je važnost umjetničkih slika koje se nalaze na katu. U zbornici su se susreli s prof. Alojzom Buljanom koji ima je ispričao zanimljivosti o hrvatskim knjigama kroz njemački sustav.

Gosti su bili oduševljeni viđenim. Pohvalili su predavanje, našu školu, profesore i djelatnike te učenike i srdačno zahvalili na gostoprimstvu.

Nika Sogonić, 1.g (tekst)

Barbara Bajzek, 1.g (foto)

objavio: ANDREA BABIĆ   datum: 20. 10. 2016.