Izaslanstvo SAD-a u našoj školi

Jacob  Daniel Mecum, ekonomski savjetnik veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj, posjetio je Srednju školu Novska. U pratnji mu je bio i gradonačelnik Novske Vlado Klasan, na čiji je poziv izaslanik i došao.

U četvrtak, 6. listopada, nešto poslije 10 sati, goste su dočekale profesorice Irena Dodigović Sovulj, Danica Barbić te Danijela Pauković. Jacob  Daniel Mecum, s obzirom da dolazi iz malog gradića Roseburga iz savezne države Oregon, u školskoj je knjižnici održao predavanje o povijesti, kulturi, stanovništvu i običajima Oregona.

Profesori i učenici koji su prisustvovali predavanju saznali su da stanovnici te države svoje slobodno vrijeme koriste za pecanje, kampiranje, a održavaju i rodeo. Uživaju u vinu, morskim plodovima te tradicionalnoj kuhinji. Želja za održavanjem ovakvoga predavanja javila se zbog spoznaje da ljudi, kada putuju u Ameriku, uvijek posjećuju velike gradove kao što su New York, Los Angeles, Miami, a nikada ne upoznaju ljepote manjih gradova. Izaslanik Mecum na ovaj je način želio pokazati da i manja mjesta imaju svoje čari te da ih itekako vrijedi posjetiti. Učenici su bili oduševljeni prezentacijom pa su brojnim pitanjima pokušali saznati još neke zanimljivosti o SAD-u.

Po završetku predavanja, gostima su uručeni prigodni pokloni od drveta koje su izradili naši stolari. Za uspomenu, izaslanik je profesorici Pauković uručio knjige na engleskom jeziku za našu knjižnicu.

Barbara Bajzek (tekst)

Nikolina Šoronda (foto)

objavio: ANDREA BABIĆ   datum: 8. 10. 2016.